Company Formation Dubai

CHECK COMPANY
NAME AVAILABILITY (Step 1)Articles

Dubai, BAE’de Serbest Bölge Şirketi Açmak

Updated on Monday 13th February 2017

Rate this article
5 5 1
based on 3 reviews


The-advantages-offered-by-RAK-free-zoneDubai’de (BAE) RAK Serbest Bölgesi gibi Serbest Bölge şirketleri kurmanıza destekçi olabilecek şirket kurma uzmanlarından oluşan bir ekibiz. Birleşik Arap Emirlikleri’nde Serbest Bölge şirketi kurmanın yanı sıra, Dubai piyasasıyla ilgilenenler için hem off-shore hem de on-shore şirket kurma hizmeti de sunuyoruz.


BAE, çeşitli start-up şirket tipleri için harika koşullar sunan Serbest Bölge şirketleriyle ünlüdür: endüstriyel, teknoloji, otomotiv vb. (şu anda 40 Serbest Bölge bulunmaktadır). Her bir BAE Serbest Bölgesi belirli bir faaliyet için tasarlanmıştır.


En iyi örnek Ras Al Khaimah’da yer alan ve çeşitli fırsatlar sunan serbest bölgedir: %0 kurumsal vergi, 0 yabancı sahiplik izni, 0 sermaye geri gönderme vb.


Dubai ve diğer BAE bölgelerindeki serbest bölgelerde şirket nasıl açılır?


Dubai ya da farklı bir BAE emirliğinde şirket kurmak isteyen yabancı yatırımcıların çeşitli serbest bölgeler ve bu bölgelere özgü fırsatlar hakkında mutlaka bilgi sahibi olması gerekir.


En çok tercih edilen serbest bölgelerden birisi de BAE’de yer alan ve çeşitli avantajlar sunan Ras Al Khaimah (RAK)’dır: %0 kurumsal vergi, işletme dostu yasalar, kârın tamamını ülke dışına çıkarma vb. Bu piyasa, Afrika, Asya ve Orta Doğu’dan son derece kolay erişime sahiptir.
Dubai’de çeşitli ekonomik faaliyetlere tahsis edilmiş Dubai Medya Şehri, Dubai Sağlık Şehri, Dubai Deniz Şehri, Dubai Dış Kaynak Bölgesi gibi 20’den fazla serbest bölge bulunmaktadır.


Dubai’de kurabileceğiniz şirket tipleri hakkında daha fazla bilgi almak için şirket kurma uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.


Dubai’de off-shore ya da başka tipte bir şirket kurmayı planlıyorsanız sizin için tüm şirket kurma prosedürünü yürütecek olan şirket kurma uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.


Dubai’de off-shore şirket kurma


Muhteşem vergi politikası ve yabancı yatırımcılara sunulan birçok teşvik ile Dubai off-shore şirket kurmak isteyen girişimcilerin gözde yerlerinden birisidir.


Dubai’de off-shore şirket kurmaya ilişkin düzenlemeler Dubai Federal Yasası no.13, 1988 (ilk versiyonu no.8, 1984, Ticari Şirketler Yasası) ile yürütülmektedir.


Dubai’de off-shore şirket kurmanın ana avantajları:


- anonim kalma ve gizlilik koruması garantisi;
- bankaya ana sermaye yatırma zorunluluğu bulunmaması;
- 0 yabancı sahiplik fırsatı sunulması;
- serbest bölgelerde minimum sermaye katkı payının bulunmaması;
- şirketin hesabına gönderme zorunluluğu olmaması. Bu hesaplar yalnızca hissedarlara gösterilir.


Off-shore şirketin adı şu kelimeleri içeremez: garantör, yeniden garantör ya da bankacılık. Off-shore şirketlerin tamamının adında “Ltd.” veya “Limited” geçmesi zorunludur.


Dubai’de off-shore şirket en az bir hissedar tarafından kurulabilir ve en fazla 50 üyeye sahip olabilir. Bu tip şirketler en az direktör ve bir sekretarya ile yönetilmek zorundadır. Bu kişilerin adları Dubai Tescil Ofisi’nde yer alan yönetici kayıtlarında yer alır ancak bu bilgiler dışarıya verilmez. Off-shore şirketin genel toplantılarının Dubai’de yapılma zorunluluğu yoktur.


Dubai’de on-shore şirket kurma


Off-shore şirketler genellikle ticari faaliyetlerini ülke dışında gerçekleştirirken on-shore şirketler BAE piyasasında faaliyet gösterirler. On-shore şirketler için lisanslama zorunludur ancak off-shore şirketlerde büyük bir yükümlülük yoktur. Ayrıca bu tür şirketler kurumsal vergi öder, fiziki bir ofis sahibi olur ve lokal (BAE vatandaşı) bir hissedarı mutlaka olur. Yani on-shore şirket kurmak off-shore şirket kurmaya göre daha zorlu ve yüksek maliyetli bir süreçtir.


Çeşitli teşviklerden faydalanmak isterseniz serbest bölgelerin birinde on-shore şirket kurmayı tercih edebilirsiniz. İş adamlarının tercihi genellikle bu yöndedir.


Birkaç on-shore şirket çeşidi bulunmaktadır. En yaygın olanlar:


-    limited yükümlülük şirketi,
-    özel ortaklık şirketi,
-    halka açık ortaklık şirketi.


Limited yükümlülük şirketi kurmak isteyen yabancı girişimciler en az bir BAE vatandaşı ve yatırılan sermayenin en az %51’ine sahip ortak bulmalıdır.


Ayrıca yabancı şirketlere Dubai’de şube ya da iştirak açma fırsatı da sunulmaktadır.


Dubai’deki on-shore şirketler yaptıkları ticari faaliyetlere göre lisanslama ihtiyacı duyabilirler.


Dubai’de on-shore şirket açmaya karar veren girişimciler gayrimenkul satın alma ve kalifiye eleman çalıştırabilme gibi haklara sahip olacaktır.


 

Comments

There are no comments

Comments & Requests


Please note that client queries should NOT be posted here but sent through our Contact page.

Meet us in Dubai

Call us now at 0031765870401 to set up an appointment with our specialists in company formation in Dubai,  United Arab Emirates.

UAE free zones.png

24h.png

free evaluation.png

 

Online Incorporation

tax-calculator-dubai

Tax Calculator

tax-calculator-dubai

Testimonials

Francesco-Dagnino.jpg

Bridgewest international network takes great care of selecting its affiliates worldwide and their local partners from Dubai are no exception.

Francesco Dagnino, Partner of
Lexia Avvocati
www.LawyersItaly.eu

Read more testimonials

Client Reviews

Excellent Services! Finally understood the differences between the types of Free Zones and offshore companies in UAE. Recommend! See more reviews Add your review!

We recommend ClientPedia

This website is marketed by ClientPedia

banner Clientpedia.jpg